NİTROJEN

NİTROJEN

Nitrojen, hareketsiz ve sabit bir gazdır. Tozdan, yağdan ve nemden etkilenmez. Normal havanın içerisinde ise %21 oranında oksijen vardır ve nemlidir. Nitrojen kullanımının getirdiği avantajlar;

  • Nitrojen kuru bir havadır, normal havanın içinde bulundurduğu nem zamanla lastiğin karkastaki tellerinin oksitlenmesine ve paslanmasına sebep olurken nitrojen kullanımı ile karkastaki tellerden oluşabilecek oksitlenme ve paslanma ortadan kaldırılır.
  • Nitrojen ile şişirilen lastikler normal hava ile şişirilen lastiklere göre 1/3 oranında daha az basınç değişimine maruz kalırlar. Buda lastiğin kullanım ömrünü ve yola tutunmasını arttırır.
  • Daha iyi yol tutuş sayesinde çok daha iyi frenleme sağlar.
  • Nitrojen ile şişirilmiş olan lastikler daha az yuvarlanma direnci gösterir ve dolayısıyla normal hava ile şişirilmiş olan lastiklere oranla %2 civarında yakıt tüketimi sağlanır.

Lastiklerin Nitrojen ile şişirilmesi, lastik basınçlarınızın düzenli olarak kontrol edilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmaz çünkü patlama veya hava basınç kaybı riski (düşük bir ihtimalde olsa) söz konusudur.

Lastiğinizin ömrünü uzatmak, yakıt tasarrufu sağlamak ve daha güvenli bir sürüş için servis noktalarımıza gelerek güvenli bir şekilde nitrojen gazı dolumunuzu yaptırabilir ve lastiklerinizin basınçlarını nitrojen ile kontrol ettirebilirsiniz.